Majetkové pojištění

Pojištění rodinného domu, bytu, domácnosti a nebo celého bytového domu? Povinné ručení a nebo rovnou i s havarijním pojištěním? A co pojištění odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli? A hlavně vaše pojištění odpovědnosti vůči třetím osobám. Nebo pronajímáte byt? Tak pak pojištění nájemce.

Říká vám něco pojistka na „blbost“? 

Říká vám něco podpojištění?

Zaměstnavatel po vás může chtít při škodě až 4,5 násobek hrubé mzdy. Důležité hlavně u řízení služebního auta.

Máte starší auto na kterém nechcete havarijní pojištění, ale bojíte se, že přijdou třeba kroupy a nebo vám přes kapotu „přeběhne“ srna?

Vaše dětičky si koupí své první auto a aby měly levnější povinné a případně havarijní pojištění, tak to necháte napsat na sebe? NE!

Dům, byt, domácnost

Pojištění nemovitosti má asi každý z nás. Ale nezapomínejte smlouvy aktualizovat minimálně jednou za 5 let. Bohužel se velmi často setkávám s pojistkami, které mají klienti už přes 10 i 20 let a jsou rádi, že platí málo. Ale pozor! Vaše nemovitost už nemá hodnotu jako před 10 lety, ani před 5 lety. Ceny materiálů na opravu se pořád zvyšují. A hlavně tady pojišťovny mohou uplatnit tzv. podpojištění. Zkráceně – když máte dům pojištěný na 2mil, ale hodnotu má 4mil, tak vám může pojišťovna vyplatit v tomto případě jen půlku pojistné částky – protože jste si pojistili půlku domu. Jen výjimečně to pojišťovny neřeší jako podpojištění, ale hlavně za to už dům nepostavíte.

Auta

Každé auto musí mít povinné ručení. A u těch dražších le lepší mít i havarijní pojištění. U starších aut se „havarijko“ nevyplatí, ale můžete si dát do připojištění třeba střet se zvěří, živelné pohromy a připojistit skla. Co se snažím klientům vždy rozmluvit je, že si auto, které mají mít děti nechají napsat na sebe a počítají se jejich bonusy. Když už děti něco chtějí, tak ať si za to platí sami. Hlavně, ať vám neberou bonusy v případě dopravní nehody. Děti si ty bonusy musí stejně jednou „najet“ a lepší když jsou mladý a nemají žádné jiné povinné platby. Děláte to hlavně pro ně. Stejně tak je lepší nemít všechny auta jen na jednoho člena rodiny. 

Odpovědnosti

Je několik druhů odpovědnosti, které můžete mít pojištěné a ideálně v několika milionových částkách. Pro celou rodinu je občanská, tzv. pojistka na „blbost“ – řeší, když neúmyslně způsobíte škodu třeba v obchodě, když děti jedou na kole a narazí do auta, když vběhnout do vozovky a nebo něco rozbijete na návštěvě. Také nesete odpovědnost za svůj majetek – když třeba spadne taška ze střechy na sousedovo auto. Můžete si pojistit i vaší odpovědnost vůči zaměstnavateli – ten po vás totiž může chtít až 4,5 násobek hrubé mzdy za škody, které způsobíte.

Co řeší majetkové pojištění

Dům, byt a domácnost

Přesnou výši je někdy těžké určit. Dům a byt je o obvodových zdech a domácnost o tom, co „vysypete“, když dům obrátíte naruby. Zjednodušeně řečeno.

Občanská odpovědnost

Ta se dělá na milionové částky a je to pojištění pro všechny ve vaší společné domácnosti. Nejběžnější co dělám je na 6 mil a stojí okolo 1100,-/rok.

POV a HAV

Rozhodně nedoporučuji limity na POV pod 100mil. Rozdíl v ceně je minimální. A pojištění skla je ideální do připojištění, i když je v havarijním pojištění – při plnění vám totiž neseberou bonusy.

ZAM ZAM

Zam zamka je pojištění na škody, které můžete způsobit zaměstnavateli. Ať už jste řidič, policista a nebo učitel. Asi každý může způsobit škodu, kterou po něm může zaměstnavatel požadovat.

Pronajímáte byt?

Nájemník by měl mít pojištění občanské odpovědnosti. Co kdyby kvůli němu vyhořel dům. Jsou už i možnosti, jak vy si můžete nějakou ochranu zajistit – pojištění nájemce.

Nejčastější dotazy

Jak pojistit psa?

Pojištění mazlíčka máte v pojistce odpovědnosti (tedy ve většině pojistek) – pokud někoho pokouše, způsobí škodu, vběhne pod auto… Vy si ještě můžete pojistit veterinární výlohy.

Jsem v pronajatém bytě - musím mít pojistku?

Vy si můžete pojistit svůj majetek, který v bytě máte – pojištění domácnosti a rozhodně byste měli mít pojištění odpovědnosti. Co kdyby byt kvůli vám vyhořel? Nebo jste vytopil sousedy? Je lepší „vyhodit“ pár stovek ročně než doživotně platit za škodu.

Zemřel ten kdo měl pojistku nemovitosti?

Občas se setkávám s tím, že lidé mají pojistku baráku nebo domácnosti i několik let po tom, co zemřel ten kdo jí uzavřel. To je ale velký problém. Není pak komu by pojišťovna vyplatila pojistné plnění – to jde totiž pojištěnému. Takže i když to bude dražší, tak rozhodně HNED předělat.

Napadají vás další dotazy?

Napište mi

Formulář

Vyplňte prosím formulář

Stisknutím tlačítka ODESLAT potvrzujete, že jste se seznámili s prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.