Hypotéky

Jak nejlépe vyřešit bydlení? Hypotékou, překlenovacím úvěrem, úvěrem ze stavebního spoření, spotřebitelským úvěrem a nebo raději půjčkou od rodiny?

Nemusíte do bank a zjišťovat skutečné úrokové sazby a podmínky.

Zjistíme, jestli máte dostatečné příjmy a na jak vysokou hypotéku dosáhnete.

Podíváme se i na ostatní podmínky, které banky požadují k čerpání.

Některé hypotéky mají možnost neúčelové části – ideální při refinancování.

Do banky jdete jen jednou na podpis úvěrové smlouvy a u některých vůbec (mám možnost smlouvy podepisovat) a veškerá komunikace probíhá pouze se mnou.

Najdu vám nejvhodnější typ financování

HYPOTÉKOU můžete vyřešit koupi, rekonstrukci, majetkové vypořádání po rozvodu nebo dědictví. Do zástavy jde vždy nemovitost v osobním vlastnictví. 

Na družstevní byt a nebo rekonstrukci se použije překlenovací úvěr ze stavebního spoření – a v tuto chvíli nevadí, že žádnou smlouvu na stavební spoření nemáte založenou. Vše se dělá najednou.

DRUŽSTEVNÍ byt můžete koupit i na hypotéku – pokud dáte do zástavy jinou nemovitost v osobním vlastnictví a nebo pokud bude byt převeden většinou do roka do osobního vlastnictví a jsou již nyní jednotky rozdělené na katastru.

Vyplatí se přemýšlet dopředu

I když se úrokové sazby postupně zvyšují, tak jsou pořád výhodné delší fixace – doba po kterou vám banka nezvedne úrokovou sazbu a vy víte, že máte pořád stejnou splátku hypotéky. Často se stává, že klienti mají více než 20% vlastních prostředků, ale třeba za dva roky plánují leasing na auto. V takovém případě doporučím použít na koupi jen to nejnutnější a zbytek peněz např. na koupi auta. Vždy to totiž bude levnější než úvěr a nebo leasing na auto. 

Zásadní je ODHAD NEMOVITOSTI ne její KUPNÍ CENA. U rodinného domu to mohou být až statisícové rozdíly. A banka vám vždy půjčí max. 80, resp. do 90% odhadní ceny. V dnešní době již nedostanete 100% kupní ceny (odhadní). Ale ještě jsou pořád možnosti, jak to řešit, i když ne jednoduché a ne pro každého. Ale to už si nechám pro naši osobní schůzku. 

Ukázka rozdílu orientačních sazeb v bankách z 5/21. Takové porovnání dělám klientům na schůzce a následně z konkrétních požadavků vytvářím nabídku na míru. Chcete mít lepší a levnější hypotéku a nebo prostě jen půjdete do své banky? 

Provedu vás krok za krokem

Úvodní konzultace

Probereme vaše možnosti. Podíváme se na porovnání deseti bank a zjistíme, jestli máte dostatečné příjmy a naspořené prostředky na hypotéku.

Vybrání nejvhodnější nabídky

Zjistím, která banka je pro vás nejvhodnější a dostanete nabídky tří nejlepších.

Podklady

Dáme dohromady podklady do banky. Mohu komunikovat s realitkou a nebo právníky, tak aby bylo vše v pořádku a mohli jsme splnit podmínky čerpání hypotéky.

Podpis hypotéky

Dopředu dostanete na mail podklady, které budete v bance podepisovat a probereme spolu úvěrovou smlouvu. Realitka nebo právník prodávajících dostanou zástavní smlouvy, aby věděli co budou podepisovat.

Čerpání hypotéky

Zajistíme spolu požadavky banky, zajistím vám pojištění nemovitosti, případně vinkulace pojistky. Pak už jen ohlídáte, až bude nemovitost přepsaná na vás a oznámíme to bance.

Nejčastější dotazy

Je pravda, že úroky platím bance dopředu?

V žádném případě. Splátka hypotéky se skládá z úroku a úmoru (touto částí splácíte úvěr). Už druhý měsíc po první splátce dlužíte bance méně, než jste si půjčili. Proč může být částka na splacení vyšší je „díky“ poplatkům a sankcím. Vše vám názorně ukážu na té správné tabulce.

Kolik mě bude hypotéka stát?

Banky už naštěstí nechtějí velké poplatky za vyřízení jako to bývalo. Většinou je vyřízení zdarma a nebo tam jsou určité „příplatky“ a vejdeme se do 3tis. Musít ale počítat s odhadem – tam se ceny pohybují mezi 3 až 7 tis podle typu nemovitosti. A pak peníze katastrálnímu úřadu za vklad zástavní smlouvy. 

Nevadí, že jsem OSVČ?

Nevadí, ale….U podnikatelů bývá problém s tím, že je nízký základ daně a s tím banky počítají. Výjimečně si umí poradit s příjem na řádku 101 daňového přiznání. Velký problém je ale, pokud jste ve ztrátě. A musíte mít min. jedno DP. Nelze to tedy pro začínající podnikatele. 

Mohu hypotéku splatit dřív?

Určitě. Máte možnost dát každý rok 25% mimořádnou splátku bez sankce. A prodej nemovitosti s hypotékou také není problém – kupující totiž zaplatí váš zůstatek hypotéky a bude mít tak jistotu, že nemovitost bude mít bez zástavy u vaší banky. 

Jsem na mateřské

To není problém. Když má dostatečné příjmy druhý žadatel. Banky počítají sociální dávky různě. Nelze mít ale hypotéku postavenou jen na mateřské.

Kolik na hypotéce přeplatím?

To není problém spočítat. Vemte si měsíční splátku a vynásobte jí délkou splácení a od toho odečtěte co jste si půjčili. To je hodně zkráceně řečeno. Ale já vysvětluji klientům, že je to vlastně jedno. Protože si půjčují za nejlepších podmínek té doby,  bydlet někde musí, mohou dávat mimořádné splátky, úroky se v čase mění. A také nemovitost se časem zhodnocuje. Je to tedy lepší než být v nájmu a to je nejdůležitější.

Napadají vás další dotazy?

Napište mi

Formulář

Vyplňte prosím formulář

Stisknutím tlačítka ODESLAT potvrzujete, že jste se seznámili s prohlášením o ochraně osobních údajů a souborech cookie.