Článek

Pomezní boudy – Sněžka – Velká Úpa

A je to tady! Konečně po více než roce omezování cestování a hlavně ubytování jsem zase na víkend v přírodě. Krkonoše jsou mé oblíbené a jezdím tam několikrát do roka. Tentokrát jsme poprvé vyrazili celá rodina – bylo nás 17 včetně 6 dětí. Hlavním cílem bylo dobytí Sněžky. 

Pokud vás napadne jít na Sněžku v květnu a i když to všude na kamerách vypadá, že tam není sníh, tak s ním raději počítejte 🙂 Celou cestu lesem bylo dost sněhu a tak byla cesta náročnější než jsme počítali. Hlavně pro bratránka a jeho ženu, kteří nesli děti na zádech – a i když s námahou, tak to dali, šikulové. Pubertální děti a jedno sedmileté byly na vrcholu jako první. Takže to zvládne určitě každý. Někdo pomalu a někdo rychle – já vždy dobrovolně „hlídala“ odpadlíky.

Nejstarší raději vyrazili lanovou nahoru a první skupince dětí koupili něco teplého na zahřátí a přenesli teplé ponožky tomu, kdo šel v mokrých teniskách. O nějakých 15 minut později přišla poslední skupinka. Děti ve skupince jsou neuvěřitelný a hecujou se. 

Kde složit hlavu – když jedu tuto část hor, tak spím u kamarádky v penzionu v Jánských Lázních (https://www.facebook.com/Villa-Jana-2206294556294760  paní Elena) a nebo jsme si jako rodina pronajali celou chatu ve Velké Úpě. Pec jako taková mě nějak neoslovila a přijde mi zbytečné tam utrácet peníze za ubytování. Já osobně mám nejraději spaní v kempu, ale ten jsem v okolí zatím nenašla. Hledat ubytování můžete i na Booking.com, kde si zadáte jméno města a pak bych dala mapu a uvidíte co je kde v okolí a za kolik. Pokud půjdete tuto trasu a chcete zažít i jiné ubytování, tak můžete hned proti infocentru na Pomezních Boudách využít třeba spacákovnu na www.pivovartrautenberk.cz. Příště určitě sama vyzkouším. Slyšela jsem, že to tam mají super. Na jednu nebo dvě noci to bude určitě zajímavé ubytování – jen si možná špunty do uší, kdyby s vámi spal někdo, kdo chrápe 🙂 

Když už budete na Pomezkách (Horní Malá Úpa) u pivovaru, tak si v krámku kupte pivo v unikátní PET litrovce – byl by to hezký dárek z výletu.

Trasa – vyráželi jsme od infocentra po červené až na Sněžku. Raději bych šla po modré, ale ta je do konce května uzavřená kvůli ochraně přírody. Takových úseků můžete na jaře v Krkonoších najít víc a tak se raději předem podívejte přímo na mapu, kterou máte v odkazu a zjistíte, jestli je cesta přístupná https://mapy.cz/s/pulefuhuna Tuto mapu celé trasy si můžete uložit do svého telefonu do „zelené“ aplikace mapy.cz. Doporučuji stáhnout i offline mapy. Cesta byla chvílema hodně do kopce, ale bylo to fajn i když jsme šli většinu cesty sněhem – naštěstí ušlapaným. Na Jelence jsme si dali čaj a další zastávka byla až Sněžka. Počasí nám vůbec nepřálo. Celou cestu mlha, poprchávalo a kupodivu byla zima. Nahoře byla mlha tak hustá, že by se dala krájet. Dokonce jsme si volali kde kdo vůbec je,  jestli u Poštovny a nebo u Polské boudy. Ale ta úleva, když jsme se v rozmezí 15 minut všichni potkali na vrcholu. Sice nebylo co fotit, ale ten pocit ze zdolání Sněžky i za těchto podmínek byl úžasný. Počasí se umoudřilo až pár metrů pod Sněžkou, když už jsme šli dolů. Část lidí jela lanovkou a ty nejlépe vybavený na turistiku mohli pokračovat na boudu Růžohorky – tam jsme si dali polívku a zasloužené pivo. Pak už je to na Portášky k lanovce kousek (ne vždy jezdí) – tam si můžete v sezóně dát něco dobrého na některé boudě. Udělali tam krásné velikánské dětské hřiště. Dolu můžete po sjezdovce – to je hodně náročné na nohy – ale když potřebujete stihnout autobus, tak bude i tato cesta dobrá. Lepší je vyrazit po žluté na Janovy boudy a po modré do Úpy.

Ať pojedete na Pomezní boudy z Pece, Jánských Lázní a nebo třeba z Úpy, tak jezdí busy, které vás tam dopraví. Najdete je v aplikaci idos. My jsme to u tohoto výletu udělali tak, že jsme tři auta nechali na parkovišti na Pomezkách a navečer jsme se dalším autem pro ně vrátili.

Přikládám vám fotku mapy s celou trasou, takže si jí můžete jen stáhnout do telefonu a nemusíte mít po cestě zapnutá data. Je to dělané tak, aby byli vidět veškeré turistické značky. A cestu si můžete upravit podle toho, kde jste zrovna ubytovaný.

Je několik tras, jak se dostat na Sněžku. Já sama jsem vyzkoušela další dvě, které vám popíšu v příštích článcích.

A co pak? Než pojedete druhý den domů, tak můžete vyrazit na pár zajímavých míst. Třeba na stezku korunami stromů v Jánských Lázních a pokud máte pořád málo chození, tak můžete jít (jet lanovkou) z Jánek nahoru na Černou horu a kousek od vrcholu je kiosek U staré lanovky. Tam se vždy občerstvíme. Bobová dráha je v Peci a nebo Mladých Bukách, tu jsme vyzkoušeli i my, na našem víkendu (je lepší a levnější).

Teď už zbývá je popřát vám krásný výlet. Užijte si to. Markéta

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články