Článek

Václavák – Kampa – Národní

Blíží se léto 2021 a kdy jindy na dovolenou nebo víkend do Prahy, než když je s minimem zahraničních turistů. Umím si představit tady strávit týden – resp. někde za Prahou a spojit přírodu a tak tři výlety po Praze. Ale i pražák může najít inspiraci – tedy doufám 🙂

Praha je krásné město a pár let jsem tady bydlela. Teď jsem už venkovan a mám to 30 minut vlakem do centra a jezdím tam často. Hlavně když není počasí na víkend v přírodě. Dnes vám doporučím známou trasu s některými nevšedními místy, které nemusí každý najít a nebo by vás vůbec nemuselo napadnout to hledat.

Popis trasy může vypadat jak z navigace – podívejte se vpravo….. po levé straně uvidíte….. Ale jak jinak na pár odstavců dostat to co uvidíte a jestli by vás to vůbec zajímalo. U této trasy víc než jinde bude třeba mapa. I já se v uličkách někdy ztrácím – ale o to víc je to zajímavější, protože narazíte na malebná zákoutí, úžasné kavárničky a třeba malé pekárny 🙂

Není nutné, abyste se toho drželi, ale může vám popis a mapy sloužit k navigaci k zajímavému místu. 

Takže…. Připravte si tenisky, foťáky a peníze na kávičku a svačinku po cestě – musíme nahradit cizí turisty. Vyrážíme!

Trasa – celou trasu si můžete otevřít v mapy.cz (turistické zelené)   https://mapy.cz/s/mefacareza

Dneska začneme „pod vocasem“ tak jako mnohá setkání, která jsme měli na střední, když ještě neexistoval mobil. Pojďme tedy na Václavák k soše Svatého Václava. 

Na Václaváku určitě nesmíte vynechat nejznámější zmrzlinu nebo dortík v Pasáži Světozor, kterou najdete hned u zastávky tramvaje Václavské náměstí. A když už tu zmrzku máte, tak proč si s ní nesednout do Františkánské zahrady (vstup je relativně nenápadný a je v rohu Pasáže Světozor). Je neuvěřitelný, jaký klid je pár metrů od Václaváku. Zahradou pak projdete na druhou stranu a vylezete na Jungmanově náměsí. Vydáte se napříč Jungmaňákem do kdysi nejznámější pražské ulice s prostitucí ….. jdete do Perlovky. Ale už do je to víc než 10 let, co ti tam užijete maximálně pokutu při špatném parkování. 

Pak se vydáte na Havelský trh, kde je hodně drobností pro cizince, ale něco ke svačince by se tam také asi našlo.  Než dojdeme na Staroměstské náměstí, tak uvidíme několik symbolů Prahy jako je Stavovské divadlo, Prašná brána, Obecní dům, náměstí Republiky a pak se okolo obchodního domu Kotva vydáme Jakubskou ulicí na Staroměstské náměstí

Vpravo (vlevo?) mezi novým Mariánským sloupem a Pomníkem Mistra Jana Husa najdete Pražský poledník podle kterého se kdysi měřil pražský čas. Jako správný turisti nesmíte zmeškat Orloj. A dokud nebude Praha plná turistů, tak si můžete užít i výhled z věže Staroměstské radnice – jinak jsou fronty přes několik pater. 

Ze Staromáku to vezmete na Karlův most, ale ještě před tím dostanete za úkol koukat do oblak a v ulici Husova hledejte Viselce od známého českého výtvarník Davida Černého, který mimo jiné natřel známý pražský tank na růžovo, udělal miminka na Žižkovské věži (ještě je dnes potkáte), vytvořil otočnou Hlavu Franze Kafky (kterou také ještě dnes uvidíte), klikající autobus a spoustu dalších. 

Teď se ale potřebujeme dostat na Křížovnické náměstí u Karlova mostu. Tam uvidíte Památník Karla IV – a teď si dáme něco tematického jako z Perlovky – když se na sochu podíváte z určitého úhlu a najdete tu správnou stranu, tak za mého mládí se říkalo, že to je první erotická socha v Praze ….. (prasárničky – na to vás užije … 🙂

Na Karlově mostě budeme hledat hlavu takzvaného Bradáče. Když se podíváte od první sochy na mostě po pravé straně směrem dolu k hladině na nábřežní zeď tak ho uvidíte. Je to pozůstatek výzdoby Juditina mostu. Předkové prý na obličeji pozorovali, jestli přijdou povodně nebo ne. Když byl ve 12 století poničený Juditin most, tak nechal Karel IV. vypočítat od hvězdářů nejvhodnější dobu na položení základního kamene Karlova mostu – a je to vlastně jednoduché –lichá čísla od 1 do 9 tam a zpět a máte přesné datum a čas položení základního kamene – r. 1357, 9 dne, 7 měsíce v 5 hodin a 31 minut. A jak je to s vajíčky v Karlově mostě? Někde se píše, že ano, někde že ne, ale podle pověsti z Velvar přivezli dokonce vařená, protože se báli, aby se cestou nerozbila.

Okoukněte Karlův most a okolí a pak se přes Kampu dostaňte k vodníkovi na Čertovce. Okolo něj totiž musíte projít, abyste se dostali k Lennonově zdi na Velkopřevorském náměstí. Nápis se zde začali objevovat v 60 letech 20 století, nejdřív jako vzkazy pro Jana Wericha. Po smrti Johna Lennona v roce 1980 a 81 se toto místo stalo symbolickým náhrobkem a lidé zde začali psát mimo jiné úryvky písní od Beatles. Ale teď už by to chtělo prokličkovat do Vrtbovské zahrady, která je přístupná z ulice Karmelitská. Mají otevřeno do 18 hod, takže to zkuste nejpozději v 17 hod. Je fakt krásná!!! A ty výhledy. 

Poté se vraťte zpět k Vltavě do parku Kampa. Tam najdete Minimka od Davida Černého, která jsou i na Žižkovské věži, Sovovy mlýny… Cestou zpět na Václavák se dejte přes most okolo Střeleckého ostrova, podívat se můžete na druhý ostrov Žofín a romantiku můžete zažít při projížďce na lodičkách. Cestou na Václavák ještě potkáte Národní divadlo, Novou scénu a projdete náměstí Václava Havla. 

Na rohu Národní a Spálené (protější roh bývalého Máje) je nové bistro Knedlín – mají sladké, slané a masové knedlíky a vše je plněné a naprosto výborné. Po celém dni na nohách by to mohlo být dobré a výjimečné zakončení procházky. 

Ještě můžete projít Quadriem (dříve Máj) a narazíte na otočnou Hlavu Franze Kafky. Na Václavák už to máte kousek. A pokud jste dali alespoň něco a trochu jsem vás inspirovala, tak jste úžasný a mám hroznou radost. A teď už hurá do města a pořádně si to užít bez courání bez cíle.

Cestování po Praze – po Praze jezdí i vyhlídková historická tramvaj č. 41, která vás doveze od Planetária ve Stromovce až na Strašnickou (kousek od Pražského hradu) https://www.dpp.cz/zabava-a-zazitky/historie-dpp/historicka-linka-c-41. V odkazu je pak i jízdní řád.

Pokud budete hledat nějaké spojení ať už tramvají, busem a nebo příměstký vlak, tak idelální je aplikace PID Lítačka, kterou si stáhnete do mobilu. Funguje na Prahu a Středočeský kraj. Ukáže vám čím pojedete a koupíte si rovnou jízdenku. Je to naprosto geniální. A malé upozornění pro mimopražské – nemusíte pospíchat a dohánět tramvaje a metro jako pražáci. Další vám pojede nejspíš za pár minut 🙂

Kde složit hlavu – První kam se podívejte jsou stránky https://www.vprazejakodoma.cz/  Praha se snaží na léto 2021 podpořit cestovní ruch. Když si na stránkách vyberete hotel, penzion, kemp… tak můžete mít vstup na nějakou památku zdarma. Třeba to využijete. Ale jinak určitě hledejte standardně přes Booking.com. Pokud byste chtěli jet na víkend a nebo na týden, tak se nebraňte i městům v okolí Prahy. 

Tímto výletem můžete vyplnit jeden den ze své týdenní dovolené v okolí Prahy a spojit tak přírodu a historii. Ideální místa jsou například Poděbrady – můžete vyrazit do Kutné Hory, do Českého ráje je to také kousek a do centra Prahy dojedete vlakem. Mělník má zase výhodu, že je u Kokořínska, Máchova jezera a bus vás doveze do Prahy k metru. Mělník má kemp a velké koupaliště hned proti sobě. Nebo také Beroun – v okolí pak máte Koněpruské jeskyně, Karlštejn a kousek Plzeň.

Přikládám fotku mapy s celou trasou, takže si jí můžete jen stáhnout do telefonu a nemusíte mít po cestě zapnutá data. A také podrobnější fotku pro pravý a levý břeh Vltavy, kdybyste bloudili a potřebovali najít ulice přesněji. Další fotkou jsou trasové body. Podle nich si můžete zajímavosti po cestě googlit. A samozřejmostí je celá trasa v mapách, takže si jí můžete uložit k sobě do telefonu do mapy https://mapy.cz/s/mefacareza

Teď už zbývá je popřát vám krásný výlet. Užijte si to. Markéta

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články