Článek

Sázava – Český Šternberk (vlakem) a zpět

Na víkend hlásili hrozný počastí…. tedy pro mě hrozný znamená, že všichni jsou nadšený, že je vedro a pálí sluníčko. Cokoli nad 25stupňu je pro mě děs!

Už od zimy si tento výlet plánujeme a je to tady – cesta lesy po turistický značce podél vody, samý vodácký kemp, takže žízeň zaženeme hravě a k jídlu si dáme něco cestou u stánků. NĚKDE SE ALE STALA CHYBIČKA.  A viděla bych to na problém mezi počítačem a židlí 🙂 

Ještě nikdy se mi nestalo, že bych výlet vzdala v půlce cesty. Tady bohužel jo 🙁 Bude to parádní výlet pokud……  

  • bude normální počasí a ne šílené vedro – takže se rozhodně nevydávejte, když je 30 stupňů a slunce pálí jak na Sahaře
  • budete mít dostatek pití
  • budete mít nějakou svačinku
 

Je až k nevíře, že jsme si neprostudovali pořádně mapu a prostě jsme žili v tom, že když jdeme trasu, která je vodácky hodně známá a je tam spousta kempů a tábořišť, tak na ně musíme narazit. Jaké bylo naše překvapení, když jsme šli po druhém břehu a viděli jen betonovou cestu a mezi námi a vodou bylo neprostupné houští a trávy a po levé ruce jen víkendové chaty ale hospoda žádná.

Jak se dostat na výchozí, resp. výjezdní bod –  my jsme se autem vydali do Sázavy a zaparkovali hned na nádraží. Vedle je i autobusové nádraží. Co tak koukám na jízdní řády, tak jezdí o víkendu párkrát za den z Praha – Háje bus 382. Vlak jede z Hlavního nádraží v Praze s přestupem v Čerčanech – ten vás dokonce doveze až na místo do Českého Šternberka – takže ideální. Ale bacha!!! Je to až druhá zastávka Český Šternberk (NE u kempu). A kdo jede do Sázavy autem, tak si jen přistoupí na tento vlak. Spoje ideálně najdete v aplikaci PID Lítačka, kterou si nemohu vynachválit. 

Trasa – celou trasu si můžete otevřít v mapy.cz (turistické zelené) https://mapy.cz/…egu 

Ze zastávky jsme se vydali na hrad a do hladomorny. Muž mi říkal, že v hladomorně před 30 lety jako trempové několikrát nocovali, ale dnes už to bohužel nelze. Celé jsme to prolezli, ale na prohlídce hradu jsme nebyli.

Až půjdete zpátky do městečka okolo zahrádky restaurace Pod Hradem, tak si rozmyslete, jestli si tam nechcete dát oběd. Další možnost bude nejspíš až v Sázavě u nádraží. Ale věřte, že mi nikdy nechutnal flák vepřového steaku s pepřovou omáčkou jako po této cestě 🙂

A protože chci, abyste si cestu užili, tak vás vysílám rovnou na modrou trasu a ne na zelenou betonovou. Zelenou jsme zkusili my a po 3 km jsme ji vzdali a přešli na modrou. Ta podle mapy vypadá, že vede lesy a krásnými cestami, ale jaké bylo naše překvapení, když tam žádný les nebyl, ale jen jeho zbytky a viděli jsme kolik toho může napáchat kůrovec. Já jsem to v takové míře ještě nikde neviděla 🙁 

Po modré půjdete až na rozcestí nad Poříčkem – tam vpravo. Není to značené. Když to minete, tak nevadí, protože za chvíli narazíte na zelenou a dáte se vpravo a půjdete do Poříčka a poté po zelené až do Sázavy. Dáme se cestou kopeček, který nás vyvede nad řeku a pak přejdeme do Ledečka. A tady tenkrát skončila moje cesta 🙁 Malou flašku s pitím už jsem dávno vypila, poslední jídlo jsme měla snídani, bylo mi vedro a to jsem byla teprve v půlce cesty. Fakt nemá cenu se přeceňovat – počkala jsem si přes půl hodiny na vlak a pak čekala na muže v hospodě v Sázavě. To byl nejlepší nápad dne!

Muž si prošel i zbytek cesty. A stále nenarazil na žádnou hospůdku. Cesta chvíli vedla podél vody a to bylo prý hezký. Až těsně před Sázavou prý byla studánka. Pak už to máte ale jen kilometr do hospůdky na občerstvovačku. 

Když tak přemýšlím, jestli bych tento výlet někomu doporučila, když to byl pro mě nejhorší, který jsme kdy vymyslela…… tak ANO, ale.… držte se odrážek nahoře a určitě to není zajímavá cesta pro děti. Ale jako jednodenní výlet, kde dáte vlak, hrad, procházku a zaslouženou odměnu v hospodě, tak je to super.

Teď už tedy víte, jak z výletu pro masochisty udělat hezký výlet a určitě si to užijete. Markéta

 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články